- Miami Open Draws and Schedule for Thursday, March 28, 2024
- Novak Djokovic Splits with Coach Goran Ivanisevic
- Ricky’s picks for Thursday in Miami, including Alcaraz and Zverev
- Miami Open Draws and Schedule for Wednesday, March 27, 2024
- Alcaraz makes quick work of Musetti, Sinner and Dimitrov also win in Miami
- Victoria Azarenka Advances to Miami Open Semifinals
- Miami Open Draws and Schedule for Tuesday, March 26, 2024
- Andy Murray Out for “Extended Period” with Ankle Injury
- Miami Open Draws and Schedule for Monday, March 25, 2024
- Ricky’s picks for Monday in Miami, including Alcaraz vs. Monfils
- Miami Open Draws and Schedule for Sunday, March 24, 2024
- Ankle Injury Forces Tommy Paul to Retire in Miami
- Miami Open Draws and Schedule for Saturday, March 23, 2024
- Miami Open Draws and Schedule for Friday, March 22, 2024
- Nishikori after losing at Miami Open: “I just want to play a lot of matches”
BNP Paribas Open Indian Wells Draws and Order of Play for Friday, March 11th
- Updated: March 11, 2022
BNP Paribas Open
Indian Wells Tennis Garden
Indian Wells, California
March 9-20, 2022
$8,369,455
Stars Rise in the Desert
The BNP Paribas Open returns to its traditional spring spot in the schedule after stating an autumn edition of the event last October. Cameron Norrie is defending men’s champion and Paula Badosa is defending BNP Paribas Open women’s champion. Australian Open champion Rafael Nadal returns to the desert riding a super 15-0 start to the season. Andy Murray, Nick Kyrgios, Jack Sock and Sam Querrey are among the wild-card recipients.
ORDER OF PLAY – FRIDAY, MARCH 11, 2022
STADIUM 1 start 11:00 am
ATP – [WC] A. Murray (GBR) vs [Q] T. Daniel (JPN)
Not Before 1:00 PM
WTA – [11] E. Raducanu (GBR) vs C. Garcia (FRA)
WTA – A. Riske (USA) vs [8] G. Muguruza (ESP)
Not Before 6:00 PM
WTA – [WC] C. Liu (USA) vs [16] C. Gauff (USA)
ATP – A. Mannarino (FRA) vs B. Nakashima (USA)
STADIUM 2 start 11:00 am
WTA – [3] I. Swiatek (POL) vs A. Kalinina (UKR)
ATP – [1] N. Mektic (CRO) / M. Pavic (CRO) vs [WC] J. Isner (USA) / J. Sock (USA)
ATP – [Q] M. Kukushkin (KAZ) vs T. Paul (USA)
Not Before 6:00 pm
ATP – I. Dodig (CRO) / M. Melo (BRA) vs [WC] T. Kokkinakis (AUS) / N. Kyrgios (AUS)
Not Before 8:00 PM
WTA – [25] M. Keys (USA) vs M. Doi (JPN)
STADIUM 3 start 11:00 am
WTA – [24] S. Halep (ROU) vs E. Alexandrova
ATP – D. Koepfer (GER) vs B. Paire (FRA)
ATP – [7] W. Koolhof (NED) / N. Skupski (GBR) vs S. Bolelli (ITA) / F. Fognini (ITA)
Not Before 5:00 pm
ATP – [WC] S. Johnson (USA) vs D. Altmaier (GER)
ATP – T. Griekspoor (NED) vs [WC] S. Querrey (USA)
STADIUM 4 start 11:00 am
WTA – D. Kovinic (MNE) vs [7] K. Pliskova (CZE)
ATP – R. Klaasen (RSA) / B. McLachlan (JPN) vs [WC] F. Lopez (ESP) / S. Tsitsipas (GRE)
Not Before 3:00 PM
WTA – [12] E. Svitolina (UKR) vs [Q] H. Dart (GBR)
Not Before 5:00 PM
WTA – K. Kanepi (EST) vs [22] B. Bencic (SUI)
WTA – Q. Zheng (CHN) vs [15] A. Kerber (GER)
STADIUM 5 start 11:00 am
ATP – R. Gasquet (FRA) vs O. Otte (GER)
ATP – J. Thompson (AUS) vs D. Goffin (BEL)
ATP – U. Humbert (FRA) vs [Q] H. Rune (DEN)
ATP – F. Bagnis (ARG) vs H. Laaksonen (SUI)
ATP – [Q] T. Sandgren (USA) vs B. van de Zandschulp (NED)
STADIUM 6 start 11:00 am
ATP – A. Karatsev / A. Rublev vs R. Bautista Agut (ESP) / A. Davidovich Fokina (ESP)
ATP – A. Golubev (KAZ) / A. Zverev (GER) vs D. Evans (GBR) / K. Khachanov
WTA – [8] C. Dolehide (USA) / S. Sanders (AUS) vs L. Kichenok (UKR) / J. Ostapenko (LAT)
After Suitable Rest
WTA – [OSE] M. Sakkari (GRE) / A. Tomljanovic (AUS) vs P. Martic (CRO) / S. Rogers (USA)
WTA – [WC] D. Yastremska (UKR) / I. Yastremska (UKR) vs I. Begu (ROU) / M. Niculescu (ROU)
STADIUM 7 start 11:00 am
ATP – [Q] P. Kohlschreiber (GER) vs E. Ruusuvuori (FIN)
ATP – [Q] J. Munar (ESP) vs [Q] J. Shang (CHN)
ATP – [Q] L. Broady (GBR) vs M. Kecmanovic (SRB)
ATP – I. Ivashka vs J. Struff (GER)
ATP – K. Majchrzak (POL) vs [PR] A. Bedene (SLO)
STADIUM 8 start 11:00 am
WTA – P. Martic (CRO) vs [19] T. Zidansek (SLO)
WTA – B. Haddad Maia (BRA) vs [29] C. Tauson (DEN)
WTA – [33] A. Cornet (FRA) vs [LL] A. Kalinskaya
ATP – A. Behar (URU) / G. Escobar (ECU) vs F. Delbonis (ARG) / C. Norrie (GBR)
WTA – U. Eikeri (NOR) / E. Routliffe (NZL) vs M. Bouzkova (CZE) / L. Hradecka (CZE)
STADIUM 9 start 11:00 am
WTA – A. Tomljanovic (AUS) vs [26] S. Cirstea (ROU)
WTA – [28] L. Samsonova vs A. Li (USA)
WTA – [23] D. Kasatkina vs [WC] K. Volynets (USA)
After Suitable Rest
WTA – [OSE] K. Siniakova (CZE) / C. Tauson (DEN) vs [7] A. Muhammad (USA) / E. Shibahara (JPN)
WTA – [6] D. Krawczyk (USA) / D. Schuurs (NED) vs A. Guarachi (CHI) / S. Santamaria (USA)
BNP Paribas Open Draws
Women’s Singles Draw: Click Here
Men’s Singles Draw: Click Here
Women’s Doubles Draw: Click Here
Men’s Doubles Draw: Click Here
Women’s Singles Qualifying Draw: Click Here
Men’s Singles Qualifying Draw: Click Here
Order of Play for Friday, March 11: Click Here