10sBalls.com

WTA Ladies Tennis Results • Schedule From Miami • Halep Survives Second-Round Scare

Simona Halep of Romania in action against Oceane Dodin of France during a second round match at the Miami Open tennis tournament on Key Biscayne, Miami, Florida, USA, 22 March 2018. EPA-EFE/ERIK S. LESSER

 

 

Miami Open presented by Itaú

March 20 – April 1, 2018

Miami, FL, USA

$7,972,535

www.miamiopentennis.com

 

RESULTS – March 22, 2018

Singles – Second Round

[1] S. Halep (ROU) d [LL] O. Dodin (FRA) 36 63 75

[5] Ka. Pliskova (CZE) d E. Makarova (RUS) 75 75

[Q] A. Riske (USA) d [7] C. Garcia (FRA) 63 61

[10] A. Kerber (GER) d J. Larsson (SWE) 62 62

C. Witthoeft (GER) d [12] J. Goerges (GER) 76(2) 46 64

[13] S. Stephens (USA) d [WC] A. Tomljanovic (AUS) 61 63

[WC] V. Azarenka (BLR) d [14] M. Keys (USA) 76(5) 20 ret. (left leg injury)

[Q] M. Niculescu (ROU) d [17] M. Rybarikova (SVK) 63 63

Z. Diyas (KAZ) d [18] S. Kuznetsova (RUS) 61 63

[20] A. Sevastova (LAT) d A. Cornet (FRA) 75 64

[23] A. Pavlyuchenkova (RUS) d A. Sasnovich (BLR) 62 36 62

C. McHale (USA) d [25] B. Strycova (CZE) 61 64

[Q] Y. Wang (CHN) d [27] C. Suárez Navarro (ESP) 75 63

[30] A. Radwanska (POL) d A. Van Uytvanck (BEL) 63 76(4)

S. Hsieh (TPE) d [32] S. Cirstea (ROU) 75 62

 

Doubles – First Round

A. Barty (AUS) / C. Vandeweghe (USA) d [4] T. Babos (HUN) / K. Mladenovic (FRA) 36 62 10-4

[6] B. Krejcikova (CZE) / K. Siniakova (CZE) d D. Kasatkina (RUS) / A. Pavlyuchenkova (RUS) 63 63

[WC] J. Konta (GBR) / H. Watson (GBR) d N. Melichar (USA) / K. Peschke (CZE) 62 46 10-3

L. Kichenok (UKR) / A. Kudryavtseva (RUS) d K. Flipkens (BEL) / N. Stojanovic (SRB) 64 64

S. Aoyama (JPN) / Z. Yang (CHN) d A. Smith (GBR) / R. Voracova (CZE) 61 61

 

ORDER OF PLAY – FRIDAY, MARCH 23, 2018

STADIUM start 11:00 am

WTA – N. Osaka (JPN) vs [4] E. Svitolina (UKR)

Not Before 1:00 pm

ATP – P. Herbert (FRA) vs [2] M. Cilic (CRO)

ATP – B. Paire (FRA) vs [9] N. Djokovic (SRB)

Not Before 5:00 pm

WTA – [8] V. Williams (USA) vs [Q] N. Vikhlyantseva (RUS)

8:00 pm

ATP – [5] J. Del Potro (ARG) vs R. Haase (NED)

Not Before 9:30 pm

WTA – M. Puig (PUR) vs [2] C. Wozniacki (DEN)

 

GRANDSTAND start 11:00 am

ATP – [7] D. Goffin (BEL) vs J. Sousa (POR)

WTA – A. Sabalenka (BLR) vs [9] P. Kvitova (CZE)

ATP – [Q] J. Millman (AUS) vs [26] K. Nishikori (JPN)

ATP – [14] J. Isner (USA) vs J. Vesely (CZE)

Not Before 5:00 pm

ATP – M. Marterer (GER) vs [3] G. Dimitrov (BUL)

 

COURT 1 start 11:00 am

ATP – [13] D. Schwartzman (ARG) vs N. Jarry (CHI)

ATP – [WC] M. Ymer (SWE) vs [20] M. Raonic (CAN)

WTA – K. Flipkens (BEL) vs [11] J. Konta (GBR)

ATP – J. Donaldson (USA) vs [25] F. Lopez (ESP)

WTA – [6] J. Ostapenko (LAT) vs T. Babos (HUN)

 

COURT 2 start 11:00 am

ATP – [Q] M. Mmoh (USA) vs [12] R. Bautista Agut (ESP)

WTA – [16] C. Vandeweghe (USA) vs [Q] D. Collins (USA)

ATP – [19] H. Chung (KOR) vs M. Ebden (AUS)

WTA – [15] K. Mladenovic (FRA) vs P. Martic (CRO)

ATP – [WC] N. Kyrgios (AUS) / M. Reid (AUS) vs [8] J. Cabal (COL) / R. Farah (COL)

 

COURT 7 start 11:00 am

WTA – D. Vekic (CRO) vs [24] E. Vesnina (RUS)

ATP – [30] R. Gasquet (FRA) vs J. Chardy (FRA)

ATP – [27] A. Rublev (RUS) vs V. Pospisil (CAN)

WTA – [22] E. Mertens (BEL) vs [WC] B. Pera (USA)

WTA – [WC] V. Azarenka (BLR) / A. Sabalenka (BLR) vs D. Gavrilova (AUS) / S. Stosur (AUS)

 

COURT 8 start 11:00 am

ATP – [22] F. Krajinovic (SRB) vs [Q] L. Broady (GBR)

WTA – [26] D. Gavrilova (AUS) vs [Q] A. Petkovic (GER)

WTA – [19] D. Kasatkina (RUS) vs [Q] S. Kenin (USA)

ATP – M. Youzhny (RUS) vs [23] G. Muller (LUX)

WTA – A. Rosolska (POL) / A. Spears (USA) vs [PR] L. Arruabarrena (ESP) / A. Parra Santonja (ESP)

 

COURT 9 start 11:00 am

WTA – [WC] C. Liu (USA) vs [21] A. Barty (AUS)

WTA – B. Haddad Maia (BRA) vs [31] S. Zhang (CHN)

WTA – [28] A. Kontaveit (EST) vs M. Sakkari (GRE)

WTA – V. Lepchenko (USA) vs [29] K. Bertens (NED)

 

COURT 10 start 11:00 am

ATP – [5] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) vs N. Monroe (USA) / J. Sock (USA)

ATP – A. Mannarino (FRA) / D. Medvedev (RUS) vs R. Bopanna (IND) / E. Roger-Vasselin (FRA)

ATP – [1] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs S. Johnson (USA) / S. Querrey (USA)

WTA – S. Hsieh (TPE) / M. Niculescu (ROU) vs K. Bondarenko (UKR) / A. Krunic (SRB)

 

COURT 5 start 11:00 am

WTA – M. Adamczak (AUS) / D. Jurak (CRO) vs [8] A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP)

WTA – [5] A. Sestini Hlavackova (CZE) / B. Strycova (CZE) vs R. Atawo (USA) / A. Groenefeld (GER)

WTA – I. Begu (ROU) / S. Halep (ROU) vs J. Goerges (GER) / B. Mattek-Sands (USA)

WTA – [1] E. Makarova (RUS) / E. Vesnina (RUS) vs [WC] E. Bouchard (CAN) / S. Stephens (USA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *