10sBalls.com

Updated Draws And Friday’s Order Of Play From The 2018 Miami Open Tennis

Yafan Wang of China in action against Carla Suarez Navarro of Spain during a second round match at the Miami Open tennis tournament on Key Biscayne, Miami, Florida, USA, 22 March 2018. EPA-EFE/ERIK S. LESSER

 

 

MIAMI OPEN PRESENTED BY ITAU – MIAMI, USA

$7,972,535 (ATP)

$7,972,535 (WTA)

MARCH 19 – APRIL 1, 2018

 

ORDER OF PLAY – FRIDAY, MARCH 23, 2018

STADIUM start 11:00 am

WTA – N. Osaka (JPN) vs [4] E. Svitolina (UKR)

ATP – P. Herbert (FRA) vs [2] M. Cilic (CRO)

ATP – B. Paire (FRA) vs [9] N. Djokovic (SRB)

 

Not Before 5:00 pm

WTA – [8] V. Williams (USA) vs [Q] N. Vikhlyantseva (RUS)

 

8:00 pm

ATP – [5] J. Del Potro (ARG) vs R. Haase (NED)

 

Not Before 9:30 pm

WTA – M. Puig (PUR) vs [2] C. Wozniacki (DEN)

 

GRANDSTAND start 11:00 am

ATP – [7] D. Goffin (BEL) vs J. Sousa (POR)

WTA – A. Sabalenka (BLR) vs [9] P. Kvitova (CZE)

ATP – [Q] J. Millman (AUS) vs [26] K. Nishikori (JPN)

ATP – [14] J. Isner (USA) vs J. Vesely (CZE)

 

Not Before 5:00 pm

ATP – M. Marterer (GER) vs [3] G. Dimitrov (BUL)

 

COURT 1 start 11:00 am

ATP – [13] D. Schwartzman (ARG) vs N. Jarry (CHI)

ATP – [WC] M. Ymer (SWE) vs [20] M. Raonic (CAN)

WTA – K. Flipkens (BEL) vs [11] J. Konta (GBR)

ATP – J. Donaldson (USA) vs [25] F. Lopez (ESP)

WTA – [6] J. Ostapenko (LAT) vs T. Babos (HUN)

 

COURT 2 start 11:00 am

ATP – [Q] M. Mmoh (USA) vs [12] R. Bautista Agut (ESP)

WTA – [16] C. Vandeweghe (USA) vs [Q] D. Collins (USA)

ATP – [19] H. Chung (KOR) vs M. Ebden (AUS)

WTA – [15] K. Mladenovic (FRA) vs P. Martic (CRO)

ATP – [WC] N. Kyrgios (AUS) / M. Reid (AUS) vs [8] J. Cabal (COL) / R. Farah (COL)

 

COURT 7 start 11:00 am

WTA – D. Vekic (CRO) vs [24] E. Vesnina (RUS)

ATP – [30] R. Gasquet (FRA) vs J. Chardy (FRA)

ATP – [27] A. Rublev (RUS) vs V. Pospisil (CAN)

WTA – [22] E. Mertens (BEL) vs [WC] B. Pera (USA)

WTA – [WC] V. Azarenka (BLR) / A. Sabalenka (BLR) vs D. Gavrilova (AUS) / S. Stosur (AUS)

 

COURT 8 start 11:00 am

ATP – [22] F. Krajinovic (SRB) vs [Q] L. Broady (GBR)

WTA – [26] D. Gavrilova (AUS) vs [Q] A. Petkovic (GER)

WTA – [19] D. Kasatkina (RUS) vs [Q] S. Kenin (USA)

ATP – M. Youzhny (RUS) vs [23] G. Muller (LUX)

WTA – A. Rosolska (POL) / A. Spears (USA) vs [PR] L. Arruabarrena (ESP) / A. Parra Santonja (ESP)

 

COURT 9 start 11:00 am

WTA – [WC] C. Liu (USA) vs [21] A. Barty (AUS)

WTA – B. Haddad Maia (BRA) vs [31] S. Zhang (CHN)

WTA – [28] A. Kontaveit (EST) vs M. Sakkari (GRE)

WTA – V. Lepchenko (USA) vs [29] K. Bertens (NED)

 

COURT 10 start 11:00 am

ATP – [5] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) vs N. Monroe (USA) / J. Sock (USA)

ATP – A. Mannarino (FRA) / D. Medvedev (RUS) vs R. Bopanna (IND) / E. Roger-Vasselin (FRA)

ATP – [1] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs S. Johnson (USA) / S. Querrey (USA)

WTA – S. Hsieh (TPE) / M. Niculescu (ROU) vs K. Bondarenko (UKR) / A. Krunic (SRB)

 

COURT 5 start 11:00 am

WTA – M. Adamczak (AUS) / D. Jurak (CRO) vs [8] A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP)

WTA – [5] A. Sestini Hlavackova (CZE) / B. Strycova (CZE) vs R. Atawo (USA) / A. Groenefeld (GER)

WTA – I. Begu (ROU) / S. Halep (ROU) vs J. Goerges (GER) / B. Mattek-Sands (USA)

WTA – [1] E. Makarova (RUS) / E. Vesnina (RUS) vs [WC] E. Bouchard (CAN) / S. Stephens (USA)

 

Printable Draws

Men’s Singles: click here

Men’s Doubles: click here

Women’s Singles: click here

Women’s Doubles: click here

Order Of Play: click here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *