- Barcelona Open Schedule and Draws for Saturday, April 20, 2024
- Munich Open Schedule and Draws for Saturday, April 20, 2024
- Swiatek Defeats Raducanu to Set Up Stuttgart Semifinal vs. Rybakina
- Munich Open Schedule and Draws for Friday, April 19, 2024
- Barcelona Open Schedule and Draws for Friday, April 19, 2024
- Home For Sale Minutes From The Indian Wells Tennis Gardens
- Munich Open Schedule and Draws for Thursday, April 18, 2024
- Barcelona Open Schedule and Draws for Thursday, April 18, 2024
- Munich Open Schedule and Draws for Wednesday, April 17, 2024
- Barcelona Open Schedule and Draws for Wednesday, April 17, 2024
- Rafael Nadal Makes Winning Return in Barcelona
- Tennis Channel to Televise Rafael Nadal’s Return in Barcelona on Tuesday
- Barcelona Open Schedule and Draws for Tuesday, April 16, 2024
- Munich Open Schedule and Draws for Tuesday, April 16, 2024
- Munich Open Schedule and Draws for Monday, April 15, 2024
ATP • WTA Draws & Friday’s Order Of Play From The Miami Open Tennis
- Updated: March 21, 2019
Feliciano Lopez of Spain in action against Benoit Paire of France during their match at the Miami Open tennis tournament in Miami, Florida, USA, 21 March 2019. EPA-EFE/JASON SZENES
Miami Open
Miami, USA
March 18-31, 2019
ATP
Singles draw: click here
Doubles draw: click here
WTA
Singles draw: click here
Doubles draw: click here
ORDER OF PLAY – FRIDAY, MARCH 22, 2019
> Printable
STADIUM start 12:00 noon
WTA – [1] N. Osaka (JPN) vs [Q] Y. Wickmayer (BEL)
Not Before 2:00 pm
ATP – [Q] L. Sonego (ITA) vs [7] J. Isner (USA)
WTA – R. Peterson (SWE) vs [10] S. Williams (USA)
Not Before 8:00 pm
ATP – [1] N. Djokovic (SRB) vs B. Tomic (AUS)
Not Before 9:30 pm
WTA – [WC] W. Osuigwe (USA) vs [25] D. Collins (USA)
GRANDSTAND start 12:00 noon
ATP – D. Lajovic (SRB) vs [5] K. Nishikori (JPN)
Not Before 2:00 pm
WTA – V. Williams (USA) vs [24] C. Suárez Navarro (ESP)
ATP – [27] N. Kyrgios (AUS) vs [Q] A. Bublik (KAZ)
WTA – O. Jabeur (TUN) or [LL] Kr. Pliskova (CZE) vs [4] S. Stephens (USA)
Not Before 7:00 pm
ATP – [3] D. Thiem (AUT) vs H. Hurkacz (POL)
COURT 1 start 11:00 am
ATP – I. Ivashka (BLR) vs [19] K. Edmund (GBR)
ATP – [12] M. Raonic (CAN) vs M. Marterer (GER)
WTA – [Q] V. Golubic (SUI) or A. Sasnovich (BLR) vs [13] C. Wozniacki (DEN)
ATP – [25] L. Pouille (FRA) vs A. Ramos-Vinolas (ESP)
WTA – [Q] T. Townsend (USA) vs [2] S. Halep (ROU)
WTA – [5] Ka. Pliskova (CZE) vs P. Martic (CRO)
BUTCH BUCHHOLZ COURT start 11:00 am
WTA – [9] A. Sabalenka (BLR) vs A. Tomljanovic (AUS)
ATP – [11] B. Coric (CRO) vs R. Carballes Baena (ESP)
WTA – [20] G. Muguruza (ESP) vs [Q] M. Niculescu (ROU) or T. Zidansek (SLO)
ATP – R. Haase (NED) vs [16] G. Monfils (FRA)
ATP – G. Andreozzi (ARG) vs [15] F. Fognini (ITA)
WTA – [6] E. Svitolina (UKR) vs Y. Wang (CHN)
COURT 6 start 11:00 am
WTA – A. Anisimova (USA) vs [21] A. Kontaveit (EST)
Not Before 12:30 pm
ATP – [17] N. Basilashvili (GEO) vs M. Zverev (GER)
WTA – [Q] K. Muchova (CZE) vs [8] A. Kerber (GER)
ATP – [22] R. Bautista Agut (ESP) vs [PR] J. Tipsarevic (SRB)
WTA – A. Cornet (FRA) vs [30] M. Buzarnescu (ROU)
COURT 8 start 11:00 am
WTA – [16] E. Mertens (BEL) vs P. Parmentier (FRA)
ATP – F. Delbonis (ARG) vs [32] J. Millman (AUS)
ATP – [Q] F. Auger-Aliassime (CAN) vs [29] M. Fucsovics (HUN)
WTA – [23] B. Bencic (SUI) vs Y. Putintseva (KAZ)
WTA – [28] L. Tsurenko (UKR) vs [Q] M. Doi (JPN)
COURT 9 start 11:00 am
ATP – J. Chardy (FRA) vs [23] G. Simon (FRA)
WTA – M. Vondrousova (CZE) vs [22] J. Ostapenko (LAT)
WTA – [14] D. Kasatkina (RUS) vs [WC] C. Gauff (USA)
WTA – [18] Q. Wang (CHN) vs J. Konta (GBR) or [Q] J. Pegula (USA)
After Suitable Rest – [WC] M. Demoliner (BRA) / M. Kecmanovic (SRB) vs J. Isner (USA) / S. Querrey (USA)
COURT 2 start 11:00 am
WTA – A. Riske (USA) vs [27] S. Hsieh (TPE)
WTA – [31] A. Pavlyuchenkova (RUS) vs V. Kuzmova (SVK)
WTA – [32] S. Kenin (USA) vs B. Andreescu (CAN)
WTA – K. Siniakova (CZE) vs [11] A. Sevastova (LAT)
WTA – [29] C. Giorgi (ITA) vs A. Schmiedlova (SVK) or T. Maria (GER)
COURT 5 start 11:00 am
WTA – M. Kato (JPN) / M. Ninomiya (JPN) vs S. Aoyama (JPN) / L. Marozava (BLR)
WTA – A. Krunic (SRB) / A. Panova (RUS) vs [WC] L. Davis (USA) / C. Mchale (USA)
WTA – L. Arruabarrena (ESP) / H. Watson (GBR) vs [7] A. Klepac (SLO) / M. Martinez Sanchez (ESP)
WTA – [6] S. Stosur (AUS) / S. Zhang (CHN) vs R. Atawo (USA) / K. Srebotnik (SLO)
COURT 7 start 1:30 pm
WTA – D. Jurak (CRO) / R. Olaru (ROU) vs D. Krawczyk (USA) / S. Santamaria (USA)
Not Before 3:00 pm
ATP – [WC] M. McDonald (USA) / R. Opelka (USA) vs [2] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA)
After Suitable Rest – R. Albot (MDA) / N. Basilashvili (GEO) vs B. McLachlan (JPN) / N. Skupski (GBR)