10sBalls.com

2018 French Open Tennis • Rain Postpones Matches On Day 11 • Thursday’s Order Of Play

Spectators watch Juan Martin Del Potro of Argentina playing Marin Cilic of Croatia during their men’s quarter final match as rain causes an interruption during the French Open tennis tournament at Roland Garros in Paris, France, 06 June 2018. EPA-EFE/YOAN VALAT

 

 

Roland-Garros

Paris, France

May 21 – June 10

 

ORDER OF PLAY – THURSDAY JUNE 7

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 12pm

Rafael NADAL (ESP) [1] vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11]

To be completed: Schwartman leads 6-4 3-5

Not before 3pm

Simona HALEP (ROU) [1] vs Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3]

Madison KEYS (USA)[13] vs Sloane STEPHENS (USA)[10]

 

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 12pm

Marin CILIC (CRO) [3] contre Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

To be completed: Match tied 6-6 (5-5)

Mixed doubles final

Gabriela DABROWSKI (CAN) & Mate PAVIC (CRO) [1]

vs Latisha CHAN (TPE) & Ivan DODIG (CRO) [2]

Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]

vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA) & Nicolas MAHUT (FRA) [6]

 

Court 1

Play starts at 11am

Iva MAJOLI (CRO) & Arantxa SANCHEZ (ESP)

vs Kim CLIJSTERS (BEL) & Nathalie TAUZIAT (FRA)

Not before 12:30pm

Nathalie DECHY (FRA) & Amelie MAURESMO (FRA)

vs Conchita MARTINEZ (ESP) & Sandrine TESTUD (FRA)

Michael CHANG (USA) & Henri LECONTE (FRA)

vs Sergi BRUGUERA (ESP) & Younes EL AYNAOUI (MAR)

Mikael PERNFORS (SWE) & Mats WILANDER (SWE)

vs Arnaud BOETSCH (FRA) & Pat CASH (AUS)

 

Court 3

Play starts at 11am

Caty MCNALLY (USA) vs Xiyu WANG (CHN) [8]

Sebastian BAEZ (ARG) [1] vs Nick HARDT (DOM)

Lorenzo MUSETTI (ITA) & Deney WASSERMANN (NED)

vs Jonas FOREJTEK (CZE) & Dalibor SVRCINA (CZE) [8]

Clara BUREL (FRA) & Yasmine MANSOURI (FRA) [8]

vs Chloe BECK (USA) & Taisya PACHKALEVA (RUS)

To be completed: match tied 3-3

Sebastian BAEZ (ARG) & Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [1]

vs L.MUSETTI (ITA ) & D.WASSERMANN (NED) or J.FOREJTEK (CZE ) & D.SVRCINA (CZE) [8]

C.BUREL (FRA) & Y.MANSOURI (FRA) [8] or C.BECK (USA) & T.PACHKALEVA (RUS)

vs C.MCNALLY (USA) & I.SWIATEK (POL) or MC.OSORIO SERRANO (COL) & X.WANG (CHN) [2]

 

Court 6

Play starts at 11am

Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP) vs Sebastian KORDA (USA) [2]

Brandon NAKASHIMA (USA) vs Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [8]

Caty MCNALLY (USA) & Iga SWIATEK (POL)

vs Maria Camila OSORIO SERRANO (COL) & Xiyu WANG (CHN) [2]

To be completed: McNally/Swiatek lead 6-3 0-0

Jesper DE JONG (NED) & Yanki EREL (TUR)

vs Ondrej STYLER (CZE) & Naoki TAJIMA (JPN)

A.FENTY (USA) & U.PARK (KOR) [6] or N.ALVAREZ VARONA (ESP) & C.LOPEZ MONTAGUD (ESP)

vs Hugo GASTON (FRA) & Clement TABUR (FRA) [2]

6 DF Q Y.NAITO (JPN) & N.SATO (JPN) or M.BILOKIN (UKR) & V.DEMA (UKR) [3]

vs G.DRUMMY (IRL) & S.WALTERT (SUI) or ML.CARLE (ARG) & C.GAUFF (USA) [6]

 

Court 7

Play starts at 11am

Shingo KUNIEDA (JPN) vs Stefan OLSSON (SWE)

Yui KAMIJI (JPN) [1] vs Charlotte FAMIN (FRA)

Frederic CATTANEO (FRA) vs Stephane HOUDET (FRA)

Marjolein BUIS (NED) vs Diede DE GROOT (NED) [2]

 

Court 9

Play starts at 11am

Aniek VAN KOOT (NED) vs Kgothatso MONTJANE (RSA)

Alfie HEWETT (GBR) [1] vs Gordon REID (GBR)

Sabine ELLERBROCK (GER) vs Katharina KRUGER (GER)

Nicolas PEIFER (FRA) vs Gustavo FERNANDEZ (ARG) [2]

 

Court 14

Play starts at 11am

Iga SWIATEK (POL) vs Yuki NAITO (JPN) [10]

Julie BELGRAVER (FRA) & Loudmilla BENCHEIKH (FRA)

vs Mylene HALEMAI (FRA) & Manon LEONARD (FRA)

Yuki NAITO (JPN) & Naho SATO (JPN) [3]

vs Margaryta BILOKIN (UKR) & Viktoriia DEMA (UKR)

To be completed: Naito/Sato lead 7-5 0-2

Georgia DRUMMY (IRL) & Simona WALTERT (SUI)

vs Maria Lourdes CARLE (ARG) & Cori GAUFF (USA) [6]

To be completed: Carle/Gauff lead 3-2

 

Court 16

Play starts at 11am

Nicolas MEJIA (COL) [9] vs Chun Hsin TSENG (TPE) [4]

Eleonora MOLINARO (LUX) [6] vs Cori GAUFF (USA) [16]

Andrew FENTY (USA) & Uisung PARK (KOR) [6]

vs Nicolas ALVAREZ VARONA (ESP) & Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP)

To be completed: Alvarez Varona/Lopez Montagud lead 4-2

Eleonora MOLINARO (LUX) & Clara TAUSON (DEN) [1]

vs Sofya LANSERE (RUS) & Kamilla RAKHIMOVA (RUS)

Ray HO (TPE) & Chun Hsin TSENG (TPE) [5]

vs Baptiste ANSELMO (FRA) & Emilien VOISIN (FRA)

E.MOLINARO (LUX ) & C.TAUSON (DEN) [1] or S.LANSERE (RUS ) & K.RAKHIMOVA (RUS)

vs Ana MAKATSARIA (GEO) & Alexa NOEL (USA) [7]

 

Court 18

Play starts at 11am

Tracy AUSTIN-HOLT (USA) & Lindsay DAVENPORT (USA)

vs Conchita MARTINEZ (ESP) & Sandrine TESTUD (FRA)

To be completed: Austin-Holt/Davenport lead 6-4 0-1

Yevgeny KAFELNIKOV (RUS) & Marat SAFIN (RUS)

vs Thomas ENQVIST (SWE) & Andrei MEDVEDEV (UKR)

Joanna GARLAND (TPE) vs Leylah Annie FERNANDEZ (CAN) [15]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *