10sBalls.com

Miami Open Tennis 2018 • Updated Draws & Saturday’s Order Of Play

The sun sets over the stadium court during the Venus Williams of the USA against Natalia Vikhlyantseva of Russia’s second round match at the Miami Open tennis tournament on Key Biscayne, Miami, Florida, USA, 23 March 2018 EPA-EFE/RHONA WISE

 

 

MIAMI OPEN PRESENTED BY ITAU – MIAMI, USA

$7,972,535 (ATP)

$7,972,535 (WTA)

MARCH 19 – APRIL 1, 2018

 

ORDER OF PLAY – SATURDAY, MARCH 24, 2018

STADIUM start 11:00 am

ATP – [4] A. Zverev (GER) vs D. Medvedev (RUS)

 

Not Before 1:00 pm

WTA – [1] S. Halep (ROU) vs [30] A. Radwanska (POL)

ATP – [1] R. Federer (SUI) vs [Q] T. Kokkinakis (AUS)

 

Not Before 5:00 pm

WTA – [10] A. Kerber (GER) vs [23] A. Pavlyuchenkova (RUS)

 

Not Before 8:00 pm

ATP – [17] N. Kyrgios (AUS) vs D. Lajovic (SRB)

 

Not Before 9:30 pm

WTA – [3] G. Muguruza (ESP) vs C. Mchale (USA)

 

GRANDSTAND start 11:00 am

WTA – S. Hsieh (TPE) vs [5] Ka. Pliskova (CZE)

ATP – [10] T. Berdych (CZE) vs [PR] Y. Nishioka (JPN)

ATP – [11] S. Querrey (USA) vs R. Albot (MDA)

ATP – M. Daniell (NZL) / D. Inglot (GBR) vs [4] B. Bryan (USA) / M. Bryan (USA)

 

Not Before 5:00 pm

ATP – [Q] Y. Bhambri (IND) vs [8] J. Sock (USA)

 

COURT 1 start 11:00 am

ATP – D. Shapovalov (CAN) vs [24] D. Dzumhur (BIH)

ATP – F. Tiafoe (USA) vs [21] K. Edmund (GBR)

WTA – [20] A. Sevastova (LAT) vs [WC] V. Azarenka (BLR)

ATP – N. Basilashvili (GEO) vs [6] K. Anderson (RSA)

WTA – [Q] M. Niculescu (ROU) vs [13] S. Stephens (USA)

 

COURT 2 start 11:00 am

WTA – C. Witthoeft (GER) vs Z. Diyas (KAZ)

ATP – E. Donskoy (RUS) vs [28] D. Ferrer (ESP)

ATP – G. Garcia-Lopez (ESP) vs [31] F. Verdasco (ESP)

ATP – [WC] N. Kuhn (ESP) vs [15] F. Fognini (ITA)

ATP – [18] A. Mannarino (FRA) vs S. Johnson (USA)

 

COURT 7 start 11:00 am

ATP – [29] B. Coric (CRO) vs L. Mayer (ARG)

ATP – [32] K. Khachanov (RUS) vs M. Copil (ROU)

WTA – [Q] Y. Wang (CHN) vs [Q] A. Riske (USA)

ATP – D. Istomin (UZB) vs [16] P. Carreno Busta (ESP)

 

COURT 8 start 11:00 am

ATP – R. Harrison (USA) / M. Mirnyi (BLR) vs [6] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA)

ATP – B. McLachlan (JPN) / J. Struff (GER) vs [WC] M. Demoliner (BRA) / D. Nestor (CAN)

ATP – [3] O. Marach (AUT) / M. Pavic (CRO) vs F. Lopez (ESP) / M. Lopez (ESP)

ATP – H. Chung (KOR) / D. Shapovalov (CAN) vs D. Dzumhur (BIH) / F. Krajinovic (SRB)

WTA – J. Ostapenko (LAT) / A. Sevastova (LAT) vs [2] H. Chan (TPE) / L. Chan (TPE)

 

COURT 9 start 11:00 am

ATP – [7] I. Dodig (CRO) / R. Ram (USA) vs R. Klaasen (RSA) / M. Venus (NZL)

WTA – [PR] V. King (USA) / K. Srebotnik (SLO) vs R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR)

WTA – E. Mertens (BEL) / D. Schuurs (NED) vs [3] G. Dabrowski (CAN) / Y. Xu (CHN)

WTA – N. Kichenok (UKR) / An. Rodionova (AUS) vs [7] K. Bertens (NED) / J. Larsson (SWE)

 

COURT 10 start 3:00 pm

ATP – M. Matkowski (POL) / A. Qureshi (PAK) vs L. Mayer (ARG) / D. Schwartzman (ARG)

 

Men’s Singles: click here

Men’s Doubles: click here

Women’s Singles: click here

Women’s Doubles: click here

Order Of Play: click here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *