10sBalls.com

WTA Ladies Tennis Results – Sydney • Its HOT! Ellen Perez Wins Opener

Ellen Perez of Australia hits a return to Shuai Zhang of China on the second day of the US Open Tennis Championships at the USTA National Tennis Center in Flushing Meadows, New York, USA, 30 August 2016. The US Open runs through September 11. EPA/ANDREW GOMBERT

 

 

Great Seats • BUY TICKETS

 

Sydney International

January 7-13, 2018

Sydney, Australia

 

RESULTS – JANUARY 07, 2018

Singles – First Round

E. Makarova (RUS) d [3] J. Ostapenko (LAT) 76(3) 61

[WC] E. Perez (AUS) d [5] K. Mladenovic (FRA) 64 42 ret. (heat illness)

E. Vesnina (RUS) d [LL] L. Arruabarrena (ESP) 62 62

 

Doubles – First Round

[2] L. Safarova (CZE) / B. Strycova (CZE) d A. Rosolska (POL) / A. Spears (USA) 46 60 10-8

[3] G. Dabrowski (CAN) / Y. Xu (CHN) d M. Adamczak (AUS) / S. Sanders (AUS) 76(5) 75

 

Qualifying Singles – Third Round

Qualifying – C. Giorgi (ITA) d [5] C. Witthoeft (GER) 64 61

Qualifying – K. Ahn (USA) d [7] M. Puig (PUR) 64 61

Qualifying – [8] C. Bellis (USA) d E. Alexandrova (RUS) 36 63 61

Qualifying – V. Cepede Royg (PAR) d L. Arruabarrena (ESP) 64 61

 

ORDER OF PLAY – MONDAY, JANUARY 08, 2018

KEN ROSEWALL ARENA start 1:00 pm

WTA – [6] S. Stephens (USA) vs [Q] C. Giorgi (ITA)

WTA – A. Barty (AUS) vs [Q] V. Cepede Royg (PAR)

WTA – possible court change – K. Bondarenko (UKR) / C. Dellacqua (AUS) vs J. Ostapenko (LAT) / S. Stephens (USA)

 

SHOW COURT 1 start 1:00 pm

ATP – [Q] A. Popyrin (AUS) vs [WC] J. Millman (AUS)

ATP – [Q] D. Medvedev (RUS) vs [6] P. Kohlschreiber (GER)

Not Before 4:00 pm

WTA – L. Safarova (CZE) vs A. Kerber (GER)

WTA – M. Lucic-Baroni (CRO) vs P. Kvitova (CZE)

WTA – [Q] C. Bellis (USA) vs M. Rybarikova (SVK)

 

COURT 3 start 12:00 noon

WTA – [8] A. Sevastova (LAT) vs D. Cibulkova (SVK)

ATP – P. Lorenzi (ITA) / M. Zverev (GER) vs [2] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU)

ATP – [Q] E. Donskoy (RUS) vs [5] A. Mannarino (FRA)

WTA – [Q] K. Ahn (USA) vs K. Bertens (NED)

WTA – [1] L. Chan (TPE) / A. Sestini Hlavackova (CZE) vs [PR] A. Parra Santonja (ESP) / R. Voracova (CZE)

 

COURT 4 start 12:00 noon

ATP – [WC] A. Bolt (AUS) vs [LL] R. Berankis (LTU)

Not Before 1:30 pm

WTA – D. Kasatkina (RUS) vs B. Strycova (CZE)

ATP – after suitable rest – [WC] A. Bolt (AUS) / J. Thompson (AUS) vs [3] F. Lopez (ESP) / M. Lopez (ESP)

 

COURT 5 start 2:00 pm

ATP – [1] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs F. Mergea (ROU) / N. Zimonjic (SRB)

ATP – F. Fognini (ITA) / R. Ram (USA) vs J. Struff (GER) / V. Troicki (SRB)

WTA – after suitable rest – D. Kasatkina (RUS) / E. Vesnina (RUS) vs N. Kichenok (UKR) / An. Rodionova (AUS)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *