- Miami Open Draws and Schedule for Thursday, March 28, 2024
- Novak Djokovic Splits with Coach Goran Ivanisevic
- Ricky’s picks for Thursday in Miami, including Alcaraz and Zverev
- Miami Open Draws and Schedule for Wednesday, March 27, 2024
- Alcaraz makes quick work of Musetti, Sinner and Dimitrov also win in Miami
- Victoria Azarenka Advances to Miami Open Semifinals
- Miami Open Draws and Schedule for Tuesday, March 26, 2024
- Andy Murray Out for “Extended Period” with Ankle Injury
- Miami Open Draws and Schedule for Monday, March 25, 2024
- Ricky’s picks for Monday in Miami, including Alcaraz vs. Monfils
- Miami Open Draws and Schedule for Sunday, March 24, 2024
- Ankle Injury Forces Tommy Paul to Retire in Miami
- Miami Open Draws and Schedule for Saturday, March 23, 2024
- Miami Open Draws and Schedule for Friday, March 22, 2024
- Nishikori after losing at Miami Open: “I just want to play a lot of matches”
ATP • WTA Updated Draws & Order Of Play For Monday At The Miami Open Tennis
- Updated: March 24, 2019
Venus Williams of USA in action against Daria Kasatkina of Russia during their match at the Miami Open tennis tournament in Miami, Florida, USA, 24 March 2019. EPA-EFE/RHONA WISE
Miami Open
Miami, USA
March 18-31, 2019
ATP
Singles draw: click here
Doubles draw: click here
WTA
Singles draw: click here
Doubles draw: click here
ORDER OF PLAY – MONDAY, MARCH 25, 2019
> Printable
STADIUM start 12:00 noon
WTA – [3] P. Kvitova (CZE) vs [19] C. Garcia (FRA)
Not Before 1:00 pm
ATP – F. Krajinovic (SRB) vs [4] R. Federer (SUI)
Not Before 4:00 pm
WTA – V. Williams (USA) vs [2] S. Halep (ROU)
Not Before 7:30 pm
ATP – [28] F. Tiafoe (USA) vs [WC] D. Ferrer (ESP)
Not Before 9:00 pm
WTA – [5] Ka. Pliskova (CZE) or A. Cornet (FRA) vs Y. Putintseva (KAZ)
GRANDSTAND start 12:00 noon
ATP – [6] K. Anderson (RSA) vs J. Sousa (POR)
Not Before 2:00 pm
WTA – [27] S. Hsieh (TPE) vs [13] C. Wozniacki (DEN)
ATP – [20] D. Shapovalov (CAN) vs [Q] A. Rublev (RUS)
ATP – [8] S. Tsitsipas (GRE) vs L. Mayer (ARG)
Not Before 7:00 pm
WTA – M. Vondrousova (CZE) vs T. Maria (GER) or [4] S. Stephens (USA)
COURT 1 start 11:00 am
ATP – [24] G. Dimitrov (BUL) vs J. Thompson (AUS)
WTA – [21] A. Kontaveit (EST) vs B. Andreescu (CAN)
ATP – [13] D. Medvedev (RUS) vs [Q] R. Opelka (USA)
ATP – [14] M. Cecchinato (ITA) vs [18] D. Goffin (BEL)
WTA – Y. Wang (CHN) vs [18] Q. Wang (CHN)
BUTCH BUCHHOLZ COURT start 11:00 am
WTA – [12] A. Barty (AUS) vs [7] K. Bertens (NED)
ATP – M. Middelkoop (NED) / D. Schwartzman (ARG) vs I. Dodig (CRO) / E. Roger-Vasselin (FRA)
ATP – R. Albot (MDA) / N. Basilashvili (GEO) vs [5] O. Marach (AUT) / M. Pavic (CRO)
After Suitable Rest – [1] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs G. Pella (ARG) / J. Sousa (POR)
ATP – [3] B. Bryan (USA) / M. Bryan (USA) vs N. Jarry (CHI) / F. Skugor (CRO)
COURT 6 start 12:00 noon
WTA – [8] H. Chan (TPE) / L. Chan (TPE) vs V. Kudermetova (RUS) / D. Schuurs (NED)
WTA – S. Aoyama (JPN) / L. Marozava (BLR) vs B. Bencic (SUI) / D. Kasatkina (RUS)
WTA – TBA – [3] S. Hsieh (TPE) / B. Strycova (CZE) vs E. Mertens (BEL) / A. Sabalenka (BLR)