- Miami Open Draws and Schedule for Thursday, March 28, 2024
- Novak Djokovic Splits with Coach Goran Ivanisevic
- Ricky’s picks for Thursday in Miami, including Alcaraz and Zverev
- Miami Open Draws and Schedule for Wednesday, March 27, 2024
- Alcaraz makes quick work of Musetti, Sinner and Dimitrov also win in Miami
- Victoria Azarenka Advances to Miami Open Semifinals
- Miami Open Draws and Schedule for Tuesday, March 26, 2024
- Andy Murray Out for “Extended Period” with Ankle Injury
- Miami Open Draws and Schedule for Monday, March 25, 2024
- Ricky’s picks for Monday in Miami, including Alcaraz vs. Monfils
- Miami Open Draws and Schedule for Sunday, March 24, 2024
- Ankle Injury Forces Tommy Paul to Retire in Miami
- Miami Open Draws and Schedule for Saturday, March 23, 2024
- Miami Open Draws and Schedule for Friday, March 22, 2024
- Nishikori after losing at Miami Open: “I just want to play a lot of matches”
French Open 2018 • Saturday’s Order Of Play • Nadal vs. Gasquet, Serena vs. Goerges, & More Tennis In Paris
- Updated: June 1, 2018
Rafael Nadal of Spain plays Guido Pella of Argentina during their men’s second round match during the French Open tennis tournament at Roland Garros in Paris, France, 31 May 2018. EPA-EFE/YOAN VALAT
Roland-Garros
Paris, France
May 21 – June 10
ORDER OF PLAY – SATURDAY JUNE 2
Court Philippe-Chatrier
Play starts at 11am
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS)
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6]
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Richard GASQUET (FRA) [27]
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) [31] vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]
Court Suzanne-Lenglen
Play starts at 11am
Fabio FOGNINI (ITA) [18] vs Kyle EDMUND (GBR) [16]
Irina-Camelia BEGU (ROU) vs Caroline GARCIA (FRA) [7]
Julia GOERGES (GER) [11] vs Serena WILLIAMS (USA)
John ISNER (USA) [9] vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA)
Court 1
Play starts at 11am
Mischa ZVEREV (GER) vs Kevin ANDERSON (RSA) [6]
Marin CILIC (CRO) [3] vs Steve JOHNSON (USA)
Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18]
Timea BABOS (HUN) & Kristina MLADENOVIC (FRA) [1]
vs Nao HIBINO (JPN) & Oksana KALASHNIKOVA (GEO)
Court 18
Play starts at 11am
Magdalena RYBARIKOVA (SVK) [19] vs Lesia TSURENKO (UKR)
Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Borna CORIC (CRO)
Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER)
Court 3
Play starts at 11am
Raven KLAASEN (RSA) & Michael VENUS (NZL) [10]
vs Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]
Kaitlyn CHRISTIAN (USA) & Carina WITTHOEFT (GER)
vs Gabriela DABROWSKI (CAN) & Yifan XU (CHN) [5]
Anna-Lena GROENEFELD (GER) & Robert FARAH (COL) [8]
vs Alla KUDRYAVTSEVA (RUS) & Nikola MEKTIC (CRO)
Court 7
Play starts at 11am
Raquel ATAWO (USA) & Anna-Lena GROENEFELD (GER) [11]
vs Eri HOZUMI (JPN) & Makoto NINOMIYA (JPN)
Maximilian MARTERER (GER) vs Jurgen ZOPP (EST)
Daria GAVRILOVA (AUS) [24] vs Elise MERTENS (BEL) [16]
L.KUBOT (POL ) & M.MELO (BRA) [1] or R.CARBALLES BAENA (ESP) & G.GARCIA-LOPEZ (ESP)
vs Rohan BOPANNA (IND) & Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) [13]
Court 9
Play starts at 11am
Jennifer BRADY (USA) & Vania KING (USA)
vs Kateryna BONDARENKO (UKR) & Aleksandra KRUNIC (SRB)
Daniele BRACCIALI (ITA) & Andreas SEPPI (ITA)
vs Henri KONTINEN (FIN) & John PEERS (AUS) [3]
Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) & Samantha STOSUR (AUS)
vs Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE) & Barbora STRYCOVA (CZE) [2]
Irina-Camelia BEGU (ROU) & Qiang WANG (CHN)
vs Andreja KLEPAC (SLO) & María José MARTINEZ SANCHEZ (ESP) [3]
Court 14
Play starts at 11am
Leonardo MAYER (ARG) & Joao SOUSA (POR)
vs Feliciano LOPEZ (ESP) & Marc LOPEZ (ESP) [12]
Latisha CHAN (TPE) & Bethanie MATTEK-SANDS (USA) [4]
vs Irina BARA (ROU) & Mihaela BUZARNESCU (ROU)
Barbora KREJCIKOVA (CZE) & Katerina SINIAKOVA (CZE) [6]
vs Tatjana MARIA (GER) & Heather WATSON (GBR)
Abigail SPEARS (USA) & Juan Sebastian CABAL (COL)
vs M.BUZARNESCU (ROU ) & H.KONTINEN (FIN) or Y.XU (CHN ) & O.MARACH (AUT) [3]