- Novak Djokovic Splits with Coach Goran Ivanisevic
- Ricky’s picks for Thursday in Miami, including Alcaraz and Zverev
- Miami Open Draws and Schedule for Wednesday, March 27, 2024
- Alcaraz makes quick work of Musetti, Sinner and Dimitrov also win in Miami
- Victoria Azarenka Advances to Miami Open Semifinals
- Miami Open Draws and Schedule for Tuesday, March 26, 2024
- Andy Murray Out for “Extended Period” with Ankle Injury
- Miami Open Draws and Schedule for Monday, March 25, 2024
- Ricky’s picks for Monday in Miami, including Alcaraz vs. Monfils
- Miami Open Draws and Schedule for Sunday, March 24, 2024
- Ankle Injury Forces Tommy Paul to Retire in Miami
- Miami Open Draws and Schedule for Saturday, March 23, 2024
- Miami Open Draws and Schedule for Friday, March 22, 2024
- Nishikori after losing at Miami Open: “I just want to play a lot of matches”
- Fritz Serves Up Fritzy Spicy Margarita for Miami
Miami Open 2018 • Tennis Draws & Monday’s Order Of Play • Del Potro, Raonic, Cilic All Win – Dimitrov, Nishikori Lose
- Updated: March 25, 2018
Jared Donaldson of the US in action against Joao Sousa of Portugal during a third round match at the Miami Open tennis tournament on Key Biscayne, Miami, Florida, USA, 25 March 2018. EPA-EFE/ERIK S. LESSER
MIAMI OPEN PRESENTED BY ITAU – MIAMI, USA
$7,972,535 (ATP)
$7,972,535 (WTA)
MARCH 19 – APRIL 1, 2018
ORDER OF PLAY – MONDAY, MARCH 26, 2018
STADIUM start 11:00 am
ATP – S. Johnson (USA) vs [16] P. Carreno Busta (ESP)
Not Before 1:00 pm
WTA – [3] G. Muguruza (ESP) vs [13] S. Stephens (USA)
ATP – [17] N. Kyrgios (AUS) vs [15] F. Fognini (ITA)
WTA – [8] V. Williams (USA) vs [11] J. Konta (GBR)
7:30 pm
ATP – [4] A. Zverev (GER) vs [28] D. Ferrer (ESP)
Not Before 9:00 pm
WTA – [6] J. Ostapenko (LAT) vs [Q] S. Kenin (USA) or [9] P. Kvitova (CZE)
GRANDSTAND start 11:00 am
ATP – [Q] T. Kokkinakis (AUS) vs [31] F. Verdasco (ESP)
ATP – [11] S. Querrey (USA) vs D. Shapovalov (CAN)
Not Before 3:00 pm
WTA – [30] A. Radwanska (POL) vs [WC] V. Azarenka (BLR)
ATP – [29] B. Coric (CRO) vs [8] J. Sock (USA)
ATP – [10] T. Berdych (CZE) vs F. Tiafoe (USA)
COURT 1 start 11:00 am
WTA – Z. Diyas (KAZ) vs [5] Ka. Pliskova (CZE)
WTA – [10] A. Kerber (GER) vs [Q] Y. Wang (CHN)
WTA – [21] A. Barty (AUS) vs [26] D. Gavrilova (AUS) or [4] E. Svitolina (UKR)
ATP – [32] K. Khachanov (RUS) vs [6] K. Anderson (RSA)
WTA – [Q] D. Collins (USA) vs M. Puig (PUR)
COURT 2 start 11:00 am
ATP – [5] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) vs B. McLachlan (JPN) / J. Struff (GER)
ATP – R. Klaasen (RSA) / M. Venus (NZL) vs J. Isner (USA) / D. Young (USA)
Not Before 2:00 pm
ATP – L. Mayer (ARG) / D. Schwartzman (ARG) vs [4] B. Bryan (USA) / M. Bryan (USA)
ATP-After Suitable Rest – H. Chung (KOR) / D. Shapovalov (CAN) vs [8] J. Cabal (COL) / R. Farah (COL)
Not Before 5:00 pm
WTA-After Suitable Rest – A. Barty (AUS) / C. Vandeweghe (USA) vs [PR] V. King (USA) / K. Srebotnik (SLO)
WTA – S. Aoyama (JPN) / Z. Yang (CHN) vs N. Kichenok (UKR) / An. Rodionova (AUS)
Men’s Singles: click here
Men’s Doubles: click here
Women’s Singles: click here
Women’s Doubles: click here
Order Of Play: click here