- Miami Open Draws and Schedule for Thursday, March 28, 2024
- Novak Djokovic Splits with Coach Goran Ivanisevic
- Ricky’s picks for Thursday in Miami, including Alcaraz and Zverev
- Miami Open Draws and Schedule for Wednesday, March 27, 2024
- Alcaraz makes quick work of Musetti, Sinner and Dimitrov also win in Miami
- Victoria Azarenka Advances to Miami Open Semifinals
- Miami Open Draws and Schedule for Tuesday, March 26, 2024
- Andy Murray Out for “Extended Period” with Ankle Injury
- Miami Open Draws and Schedule for Monday, March 25, 2024
- Ricky’s picks for Monday in Miami, including Alcaraz vs. Monfils
- Miami Open Draws and Schedule for Sunday, March 24, 2024
- Ankle Injury Forces Tommy Paul to Retire in Miami
- Miami Open Draws and Schedule for Saturday, March 23, 2024
- Miami Open Draws and Schedule for Friday, March 22, 2024
- Nishikori after losing at Miami Open: “I just want to play a lot of matches”
WTA Ladies Tennis Results – Sydney • Its HOT! Ellen Perez Wins Opener
- Updated: January 7, 2018
Ellen Perez of Australia hits a return to Shuai Zhang of China on the second day of the US Open Tennis Championships at the USTA National Tennis Center in Flushing Meadows, New York, USA, 30 August 2016. The US Open runs through September 11. EPA/ANDREW GOMBERT
Great Seats • BUY TICKETS
Sydney International
January 7-13, 2018
Sydney, Australia
RESULTS – JANUARY 07, 2018
Singles – First Round
E. Makarova (RUS) d [3] J. Ostapenko (LAT) 76(3) 61
[WC] E. Perez (AUS) d [5] K. Mladenovic (FRA) 64 42 ret. (heat illness)
E. Vesnina (RUS) d [LL] L. Arruabarrena (ESP) 62 62
Doubles – First Round
[2] L. Safarova (CZE) / B. Strycova (CZE) d A. Rosolska (POL) / A. Spears (USA) 46 60 10-8
[3] G. Dabrowski (CAN) / Y. Xu (CHN) d M. Adamczak (AUS) / S. Sanders (AUS) 76(5) 75
Qualifying Singles – Third Round
Qualifying – C. Giorgi (ITA) d [5] C. Witthoeft (GER) 64 61
Qualifying – K. Ahn (USA) d [7] M. Puig (PUR) 64 61
Qualifying – [8] C. Bellis (USA) d E. Alexandrova (RUS) 36 63 61
Qualifying – V. Cepede Royg (PAR) d L. Arruabarrena (ESP) 64 61
ORDER OF PLAY – MONDAY, JANUARY 08, 2018
KEN ROSEWALL ARENA start 1:00 pm
WTA – [6] S. Stephens (USA) vs [Q] C. Giorgi (ITA)
WTA – A. Barty (AUS) vs [Q] V. Cepede Royg (PAR)
WTA – possible court change – K. Bondarenko (UKR) / C. Dellacqua (AUS) vs J. Ostapenko (LAT) / S. Stephens (USA)
SHOW COURT 1 start 1:00 pm
ATP – [Q] A. Popyrin (AUS) vs [WC] J. Millman (AUS)
ATP – [Q] D. Medvedev (RUS) vs [6] P. Kohlschreiber (GER)
Not Before 4:00 pm
WTA – L. Safarova (CZE) vs A. Kerber (GER)
WTA – M. Lucic-Baroni (CRO) vs P. Kvitova (CZE)
WTA – [Q] C. Bellis (USA) vs M. Rybarikova (SVK)
COURT 3 start 12:00 noon
WTA – [8] A. Sevastova (LAT) vs D. Cibulkova (SVK)
ATP – P. Lorenzi (ITA) / M. Zverev (GER) vs [2] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU)
ATP – [Q] E. Donskoy (RUS) vs [5] A. Mannarino (FRA)
WTA – [Q] K. Ahn (USA) vs K. Bertens (NED)
WTA – [1] L. Chan (TPE) / A. Sestini Hlavackova (CZE) vs [PR] A. Parra Santonja (ESP) / R. Voracova (CZE)
COURT 4 start 12:00 noon
ATP – [WC] A. Bolt (AUS) vs [LL] R. Berankis (LTU)
Not Before 1:30 pm
WTA – D. Kasatkina (RUS) vs B. Strycova (CZE)
ATP – after suitable rest – [WC] A. Bolt (AUS) / J. Thompson (AUS) vs [3] F. Lopez (ESP) / M. Lopez (ESP)
COURT 5 start 2:00 pm
ATP – [1] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs F. Mergea (ROU) / N. Zimonjic (SRB)
ATP – F. Fognini (ITA) / R. Ram (USA) vs J. Struff (GER) / V. Troicki (SRB)
WTA – after suitable rest – D. Kasatkina (RUS) / E. Vesnina (RUS) vs N. Kichenok (UKR) / An. Rodionova (AUS)