- Elena Rybakina Edges Into Second Miami Open Final
- Miami Open Draws and Schedule for Thursday, March 28, 2024
- Novak Djokovic Splits with Coach Goran Ivanisevic
- Ricky’s picks for Thursday in Miami, including Alcaraz and Zverev
- Miami Open Draws and Schedule for Wednesday, March 27, 2024
- Alcaraz makes quick work of Musetti, Sinner and Dimitrov also win in Miami
- Victoria Azarenka Advances to Miami Open Semifinals
- Miami Open Draws and Schedule for Tuesday, March 26, 2024
- Andy Murray Out for “Extended Period” with Ankle Injury
- Miami Open Draws and Schedule for Monday, March 25, 2024
- Ricky’s picks for Monday in Miami, including Alcaraz vs. Monfils
- Miami Open Draws and Schedule for Sunday, March 24, 2024
- Ankle Injury Forces Tommy Paul to Retire in Miami
- Miami Open Draws and Schedule for Saturday, March 23, 2024
- Miami Open Draws and Schedule for Friday, March 22, 2024
Erste Bank ATP Tennis Open From Vienna, Austria • Thiem, Carreno Busta Make Winning Starts; Querrey, Anderson Fall • Results • Scores • Schedule
- Updated: October 24, 2017
Pablo Carreno Busta of Spain in action against Daniil Medvedev of Russia during their men’s singles second round tennis match at the Kremlin Cup tournament in Moscow, Russia, 19 October 2017. EPA-EFE/YURI KOCHETKOV
Erste Bank Open 500
Vienna, Austria
RESULTS – TUESDAY, 24 OCTOBER 2017
Singles – First Round
[2] D. Thiem (AUT) d A. Rublev (RUS) 64 63
[4] P. Carreno Busta (ESP) d [Q] G. Pella (ARG) 62 76(7)
A. Ramos-Vinolas (ESP) d [6] S. Querrey (USA) 36 76(7) 76(3) – saved 4 M.P.[ match points ]
[Q] G. Garcia-Lopez (ESP) d [7] K. Anderson (RSA) 64 64
J. Struff (GER) d P. Cuevas (URU) 75 61
K. Edmund (GBR) d D. Ferrer (ESP) 62 76(5)
[Q] D. Novak (AUT) d [LL] T. Fabbiano (ITA) 76(4) 75
L. Pouille (FRA) d [WC] S. Ofner (AUT) 63 64
Doubles – First Round
[2] B. Bryan (USA) / M. Bryan (USA) d [WC] P. Oswald (AUT) / A. Peya (AUT) 64 26 10-6
[3] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) d A. Molteni (ARG) / D. Schwartzman (ARG) 62 76(5)
SCHEDULE – WEDNESDAY, 25 OCTOBER 2017
CENTRE COURT start 1:00 pm
[Q] P. Herbert (FRA) vs P. Kohlschreiber (GER)
D. Schwartzman (ARG) vs F. Fognini (ITA)
Not Before 5:00 pm
K. Khachanov (RUS) vs [8] J. Tsonga (FRA)
Not Before 7:00 pm
[1] A. Zverev (GER) vs G. Simon (FRA)
O. Marach (AUT) / M. Pavic (CRO) vs [4] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU)
NEXT GEN COURT start 1:00 pm
F. Lopez (ESP) / M. Lopez (ESP) vs M. Demoliner (BRA) / S. Querrey (USA)
S. Gonzalez (MEX) / J. Peralta (CHI) vs M. Middelkoop (NED) / A. Ramos-Vinolas (ESP)
Not Before 4:00 pm
D. Dzumhur (BIH) vs R. Berankis (LTU)
R. Bopanna (IND) / P. Cuevas (URU) vs [WC] P. Kohlschreiber (GER) / M. Mirnyi (BLR)
[1] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs J. Isner (USA) / D. Nestor (CAN)