- Elena Rybakina Edges Into Second Miami Open Final
- Miami Open Draws and Schedule for Thursday, March 28, 2024
- Novak Djokovic Splits with Coach Goran Ivanisevic
- Ricky’s picks for Thursday in Miami, including Alcaraz and Zverev
- Miami Open Draws and Schedule for Wednesday, March 27, 2024
- Alcaraz makes quick work of Musetti, Sinner and Dimitrov also win in Miami
- Victoria Azarenka Advances to Miami Open Semifinals
- Miami Open Draws and Schedule for Tuesday, March 26, 2024
- Andy Murray Out for “Extended Period” with Ankle Injury
- Miami Open Draws and Schedule for Monday, March 25, 2024
- Ricky’s picks for Monday in Miami, including Alcaraz vs. Monfils
- Miami Open Draws and Schedule for Sunday, March 24, 2024
- Ankle Injury Forces Tommy Paul to Retire in Miami
- Miami Open Draws and Schedule for Saturday, March 23, 2024
- Miami Open Draws and Schedule for Friday, March 22, 2024
BNP Paribas Tennis Open – Sunday’s Results, Monday’s Order of Play & Draws
- Updated: March 12, 2018
Juan Martin Del Potro of Argentina in action against Alex De Minaur of Australia during the BNP Paribas Open at the Indian Wells Tennis Garden in Indian Wells, California, USA, 11 March 2018. EPA-EFE/PAUL BUCK
Sunday’s Results,
Monday’s Order of Play & Draws
BNP PARIBAS OPEN – INDIAN WELLS, USA
$7,972,535 (ATP)
$7,972,535 (WTA)
5-18 MARCH 2018
RESULTS – MARCH 11, 2018
Men’s Singles – Second Round
[1] R. Federer (SUI) d F. Delbonis (ARG) 63 76(6)
[2] M. Cilic (CRO) d M. Fucsovics (HUN) 75 63
J. Sousa (POR) d [4] A. Zverev (GER) 75 57 64
[6] J. Del Potro (ARG) d [WC] A. de Minaur (AUS) 62 61
[8] J. Sock (USA) d T. Fabbiano (ITA) 62 75
[Q] Y. Bhambri (IND) d [9] L. Pouille (FRA) 64 64
[Q] T. Daniel (JPN) d [10] N. Djokovic (SRB) 76(3) 46 61
[Q] M. Baghdatis (CYP) d [14] D. Schwartzman (ARG) 75 64
G. Monfils (FRA) d [15] J. Isner (USA) 67(5) 76(3) 75
[18] S. Querrey (USA) d M. Zverev (GER) 64 75
[LL] D. Sela (ISR) d [21] K. Edmund (GBR) 64 64
P. Herbert (FRA) d [24] G. Muller (LUX) 63 75
[28] F. Lopez (ESP) d [WC] E. Escobedo (USA) 64 63
[29] D. Ferrer (ESP) d [WC] T. Sandgren (USA) 62 76(3)
[31] P. Kohlschreiber (GER) d [Q] T. Smyczek (USA) 16 64 64
[32] M. Raonic (CAN) d [Q] F. Auger-Aliassime (CAN) 64 64
L. Mayer (ARG) d [LL] R. Bemelmans (BEL) 64 61
Men’s Doubles – First Round
R. Bautista Agut (ESP) / D. Ferrer (ESP) d [1] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) 64 64
[5] P. Herbert (FRA) / N. Mahut (FRA) d D. Dzumhur (BIH) / F. Krajinovic (SRB) 61 62
[6] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) d R. Harrison (USA) / M. Mirnyi (BLR) 76(5) 64
F. Fognini (ITA) / A. Qureshi (PAK) d N. Mektic (CRO) / A. Peya (AUT) 26 63 10-5
P. Cuevas (URU) / H. Zeballos (ARG) d S. Gonzalez (MEX) / N. Monroe (USA) 67(5) 75 10-2
Women’s Singles – Third Round
[1] S. Halep (ROU) d [WC] C. Dolehide (USA) 16 76(3) 62
[5] Ka. Pliskova (CZE) d [32] S. Zhang (CHN) 75 57 63
P. Martic (CRO) d [6] J. Ostapenko (LAT) 63 63
[WC] A. Anisimova (USA) d [9] P. Kvitova (CZE) 62 64
Q. Wang (CHN) d [14] K. Mladenovic (FRA) 61 62
M. Sakkari (GRE) d [17] C. Vandeweghe (USA) 62 64
M. Vondrousova (CZE) d A. Sabalenka (BLR) 62 62
N. Osaka (JPN) d [Q] S. Vickery (USA) 63 63
Second Round
[10] A. Kerber (GER) d E. Makarova (RUS) 36 64 62
[13] S. Stephens (USA) d [WC] V. Azarenka (BLR) 61 75
Women’s Doubles – Second Round
[5] M. Niculescu (ROU) / A. Hlavackova (CZE) d S. Aoyama (JPN) / Z. Yang (CHN) 62 75
[PR] V. King (USA) / K. Srebotnik (SLO) d [6] B. Krejcikova (CZE) / K. Siniakova (CZE) 63 75
[PR] L. Arruabarrena (ESP) / A. Parra Santonja (ESP) d E. Mertens (BEL) / D. Schuurs (NED) 67(2) 62 10-7
ORDER OF PLAY – MONDAY, MARCH 12, 2018
STADIUM 1 start 11:00 am
WTA – A. Sasnovich (BLR) vs [2] C. Wozniacki (DEN)
Not Before 1:00 pm
ATP – [1] R. Federer (SUI) vs [25] F. Krajinovic (SRB)
WTA – [13] S. Stephens (USA) vs [20] D. Kasatkina (RUS)
ATP – F. Verdasco (ESP) vs T. Fritz (USA)
Not Before 7:00 pm
WTA – [8] V. Williams (USA) vs S. Williams (USA)
Not Before 8:30 pm
ATP – [12] T. Berdych (CZE) vs [23] H. Chung (KOR)
STADIUM 2 start 11:00 am
WTA – [7] C. Garcia (FRA) vs [26] D. Gavrilova (AUS)
WTA – [24] E. Vesnina (RUS) vs [10] A. Kerber (GER)
ATP – B. Coric (CRO) vs [13] R. Bautista Agut (ESP)
WTA – [27] C. Suárez Navarro (ESP) vs [4] E. Svitolina (UKR)
Not Before 6:00 pm
ATP – [30] P. Cuevas (URU) vs [5] D. Thiem (AUT)
ATP – R. Klaasen (RSA) / M. Venus (NZL) vs [8] I. Dodig (CRO) / R. Ram (USA)
STADIUM 3 start 11:00 am
ATP – [20] A. Mannarino (FRA) vs J. Chardy (FRA)
WTA – [WC] D. Collins (USA) vs [WC] S. Zhuk (RUS)
ATP – [11] P. Carreno Busta (ESP) vs D. Medvedev (RUS)
ATP – N. Kicker (ARG) vs [7] K. Anderson (RSA)
ATP-After Suitable Rest – R. Bautista Agut (ESP) / D. Ferrer (ESP) vs J. Isner (USA) / J. Sock (USA)
STADIUM 4 start 12:30 pm
ATP – F. Lopez (ESP) / M. Lopez (ESP) vs [6] J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU)
ATP – G. Muller (LUX) / S. Querrey (USA) vs [4] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA)
WTA – [21] A. Sevastova (LAT) vs [12] J. Goerges (GER)
ATP – [3] O. Marach (AUT) / M. Pavic (CRO) vs F. Fognini (ITA) / A. Qureshi (PAK)
STADIUM 6 start 12:00 noon
WTA – S. Hsieh (TPE) / B. Strycova (CZE) vs [2] H. Chan (TPE) / L. Chan (TPE)
ATP-After Suitable Rest – M. Daniell (NZL) / D. Schwartzman (ARG) vs A. Mannarino (FRA) / F. Martin (FRA)
WTA-After Suitable Rest – [1] E. Makarova (RUS) / E. Vesnina (RUS) vs [WC] V. Azarenka (BLR) / A. Sabalenka (BLR)